تماس: 09365527114
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 492

    دره تندیس ها در بخش جنوبی جنگل حرا واقع شده است.

این دره به دلیل وجود اشکال و احجام طبیعی پرشمار، این نام را به خود گرفته، بازمانده یک زمین بلند به شدت فرسایش یافته است.

آنچه که در این منطقه دیده می شود، بازمانده دشت مرتفعی است که زمانی به بام قشم متصل بوده است. بالا آمدگی تدریجی جزیره موجب عقب رفتن ساحل و گسترش مساحت خشکی شده است. این بخش که اکنون دره تندیس ها نام دارد، یکی از بخش هایی است که پس از بیرون آمدن از زیر آب، متحمل فرسایش ساحلی و تخریب گسترده و چشمگیر شده است. این فرسودگی از سمت بام قشم کاهش یافته تا به جای دست نخورده یعنی بام برسد.
در دره تندیس ها نیز همانند بسیاری از مناطق دیگر جزیره، تخریب و از بین رفتن لایه آهکی سخت که پوششی بر لایه های نرم فرسا بوده، موجب پیشرفت عمل فرسایش و تخریب سازندها شده و هرکجا که لایه پوششی باقیمانده باشد، سازندهای نرم نیز در زیر آن حفظ شده اند و به همین دلیل در اینجا می توان بلندی های جزیره مانندی را در میان زمین های پست و فرسوده مشاهده نمود.    در این منطقه انواع احجام و اشکال جالب و شگفت انگیز دیده می شوند که به دست توانای طبیعت پدید آمده اند و گویی یک هنرمند چیره دست، سالها به تراش و شکل دادن سنگ و خاک مشغول بوده است.
در بخشهایی از این دره می توان سنگواره های فراوانی را یافت که بیشتر مربوط به دوکفه ای ها هستند و در برخی نقاط به صورت توده ای تجمع پیدا کرده اند.
از دیگر دیدنی های قابل توجه در این منطقه، وجود پدیده های رسوبی جالب مانند ترک های گِلی است که منظر بسیار زیبایی در پیش زمینه چشم اتدازهای دره پدید می آورند. در هنگام بارندگی یا پس از آن باید دقت نمود که زمین در این نقاط بسیار چسبنده و باتلاق گونه است و ممکن است مشکلاتی را برای بازدید کنندگان بوجود آورد.