تماس: 09365527114
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 492

تنگه چاهکوه (چاکو) یک نمونه ویژه و کم نظیر از عملکرد فرسایشی آب جاری است.

حرکت سریع و قدرتمند آب در بارندگی های شدید و نادر، عامل اصلی شکل گیری این تنگه بخشی از یال شمالی - غربی تاقدیس است که کوه نمکدان در آن رخنمون دارد.  تاقدیس یک ساختار محدب گنبد مانند است که در اثر فشارهای درونی و جانبی و در نهایت چین خوردگی لایه های زمین پدید می آید.

به دلیل فشارهای جانبی و کشیده شدن لایه های تاقدیس، درزها، ترکها و شکستگی (گسل) هایی در دیواره (یال) تاقدیس پدید می آیند این درزها و شکستگی ها نقاط ضعف دیواره هستند و عوامل گوناگون فرسایشی در آن نقاط عملکرد قوی تر و مؤثرتری دارند.تنگه چاهکوه یکی از این شکستگی های اولیه و سپس توسعه یافته توسط عوامل فرسایشی است. در راستای عمود بر امتداد اصلی تنگه، یک تنگه دیگر نیز به چشم می خورد که عامل اصلی تشکیل آن، یک گسل کاملاً بارز است که امتداد گسستگی آن را آشکارا می توان دید. به طور کلی تاقدیس ها و مناطق پیرامون آنها از مناطق پر جنبش و ناآرام به شمار می روند که همین موضوع عامل پدید آمدن گسل ها و درز و شکاف های فراوان در لایه های زمین این منطق است.

وجود اشکال معقر کروی، بیضوی و خطی در دیواره های تنگه حاصل عملکرد مکانیکی آب، یکنواخت نبودن جنس دیواره در تمامی نقاط، و وجود درزهای پرشمار کوچک و بزرگ در دیواره است.

یکی از ویژگی های سازند زمین شناسی تنگه چاهکوه، غیر قابل نفوذ بودن آن در برابر آب است. اینعامل موجب می شود آب در درون آن جاری شده و درز و شکافهای آن را پر کرده و بفرساید. مردم محلی از این خاصیت سازند تنگه استفاده جانبی کرده اند و با حفر گودال هایی در کف تنگه، امکان گردآوری و ذخیره آب باران را فراهم نموده اند. با توجه به خشک بودن جزیره و ارزش زیاد آب باران در قدیم، این ابتکار بسیار ارزشمند و مؤثر بوده است.

دیواره های تماشایی و اعجاب انگیز تنگه چاهکوه ارزش زیبایی شناختی بالایی دارند و حفاظت از آنها در برابر کنده کاری یا نوشتن یادگاری، موجب همبستگی شدن این زیبایی و لذت بازدیدکنندگان آینده آن خواهد بود.