تماس: 09365527114
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 492

غار نمکدان به طول 6580 متر، طولانی ترین غار نمکی جهان است که درون گنبد نمکی نمکدان شکل گرفته است که در بخش جنوب غربی جزیره قرار دارد.


سایت نمکدان یکی دیگر از جاذبه های علمی ژئوپارک قشم می باشد در این منطقه بدلیل پدیده دیاپیریسم، کنبد نمکی سر بر آورده است که طولانیترین غار نمکی جهان با تالارهای رویایی، قندیل های چند متری، شکوفه های میلیمتری و دیواره های رنگارنگ که چشم هر بیننده ای را مسحور و مبهوت خود کرده و چیره دستی نقاش بی همتای آن را به نمایش می گذارد، در این گنبد قرار دارد.
همچنین وجود چشمه های نمک و سفید پوش کردن دره ها و زمین های اطراف این گنبد، چشم اندازی رویایی به منطقه داده است. در این منطقه انواع سنگهای رسوبی، دگرگونی و آذرین را می توان یافت که جهت پژوهشها و تحقیقات کانی شناسی پترولوژی یا سنگ شناسی می تواند مورد مطالعه قرار گیرد. پدیده های زیبا و چشمگیری در فضای غار نمکی نمکدان قابل مشاهده هستند: چکنده (استلاکتیت) ها که به نام قندیل های نمکی نیز شناخته می شوند، چکیده (استلاکمیت) ها، بلورها و گونه های مختلف از اشکال و رسوبات نمکی (مانند اشکال رشته ای، گل کلمی، تخم مرغی و احجام چند ضلعی)، همچنین در برخی از بخش ها، آب های فرو رو تجمع کرده و حوضچه هایی را تشکیل می دهند که در کف انها بلورهای زیبای نمک قابل مشاهده است.


یکی از دیدنی های پیرامون گنبدهای نمکی و غارهای نمک، وجود لایه های رنگارنگ از مواد کانی و سنگ های گوناگون است. این مواد در واقع سوغات اعماق زمین هستند که توسط توده نمک به سطح زمین آورده شده اند. اختلاف سن این ماد با موادی که در سازندهای جزیره دیده می شوند. ده ها و گاه صدها میلیون سال است. رنگ هر یک از این مواد از وجود یک عنصر شیمیایی خاص حکایت دارد که بارزترین آنها، رنگ سرخ برای آهن و زنگ زرد برای گوگرد است.
یکی دیگر از پدیده های دیدنی که در اطراف گنبد نمکدان و سمت ساحلی آن قابل مشاهده است ذرات درخشان و نقره فام کانی اولیژیست (گونه ای اکسید آهن) است که بر روی شنهای ساحل می درخشند و منظره زیبایی پدید می آورند. این پدیده زیبا در اثر خرد شدن و فرسایش قطعات بزرگتر اولیژیست و پراکنده شدن آن شکل می گیرد. کانی اولیژیست و دیگر اکسیدهای آهن، در پیرامون گنبدهای نمکی فراوانند.
هنگام بازدید از بخشهای گوناگون گنبد نمکی احتیاط فراوان لازم است، بر روی سطح گنبدهای نمکی چاله های انحلالی فراوانی وجود دارند که خطر سقوط به درون آنها بسیار جدی است. برخی از این چاله ها به صورت مخفی بوده و ممکن است توسط یک لایه نازک پوشیده شده و در نگاه اول مشخص نباشند.
غار نمکدان یک ژئوسایت بسیار حساس است. شکل گیری این غار و پدیده های گوناگون درون آن، ده ها هزار سال طول کشیده است، هر قطعه از اشکال زیبای نمکی که بر سقف یا دیواره های آن دیده می شوند، اگر از جای کنده شود به ده ها و صدها سال زمان برای تشکیل دوباره نیاز دارند، این به آن معناست که بازدید از این پدیده کم نظیر و استثنایی نیازمند احتیاط و دقت زیاد برای حفظ زیبایی های آن است، یک زیبایی طبیعی که میراثی برای آیندگان، از جمله فرزندان و نوادگان بازدید کنندگان امروزی آن است.


عکس ژئوسایت و اثر طبیعی ملی گنبد و غار نمکی