تماس: 09365527114
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 492

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 494

موزه جهانى ژئوپارک قشم يکى از کاملترين موزه هاى حيات وحش ايران از جهت تنوع زيستى است که در مساحتى بالغ بر 1000 متر مربع بيش از سه هزار نمونه جانورى را در خود جاى داده است.

تنگه چاهکوه (چاکو) یک نمونه ویژه و کم نظیر از عملکرد فرسایشی آب جاری است.

غار نمکدان به طول 6580 متر، طولانی ترین غار نمکی جهان است که درون گنبد نمکی نمکدان شکل گرفته است که در بخش جنوب غربی جزیره قرار دارد.

واقع در نزدیکی روستای برکه خلف دره ستاره ها یکی از پرطرفدارترین ژئوسایتهای  ژئوپارک قشم می باشد.

گونه حرا که نام علمی آن به حکیم و فیلسوف ایرانی ابو علی سینا نسبت داده می شود ، درختانی در اندازه های 3 تا 6 متر با شاخ و برگ سبز روشن هستند.

در آب‌ ها و خشکى‌ هاى جهان سه سيستم حياتى از نظر تنوع زيستى از بيشترين تنوع جانورى و گياهى برخوردارند اين سه اکوسيستم عبارتند از جزاير مرجانى و جنگل‌هاى حرا و جنگل‌هاى بارانى در جزيره قشم و آب‌ هاى پيرامونى آن دو اکوسيستم‌ هاى اول و دوم حضور دارند وسعت جنگل‌ هاى حرا در قشم بيش از 200 کيلومترمربع است وسعت جزاير مرجانى در آب‌ هاى پيرامون قشم مشخص نشده اما بر اساس برآوردهاى مقدماتى در اطراف قشم و تنگه هرمز تراکم مرجان‌ ها و تنوع جانورى وابسته به آن بيش از هر جاى ديگر در خليج فارس است.

این قلعه در سال 1507 میلادی به فرمان ” آلفونسو آلبركرك ” دریانورد پرتغالی در ضلع شمالی جزیره قشم و در ساحل دریای خلیج فارس احداث شد.

آلبوكرك، جزاير دهانه خليج فارس را تصرف كرده و از اين طريق بر راه بازرگاني دريايي بين هند و اروپا تسلط يافت،

جشنواره «شب قلعه» در جزیره قشم برگزار می‌شود. ‌به گزارش ایسنا، ‌معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم در این خصوص گفت: در این جشنواره برخی از جاذبه‌های آیینی و موسیقی جزیره و میراث فرهنگی ناملموس به نمایش گذاشته می‌شود. فرزین حقدل افزود: در این جشنواره گروه لیوای سلخ و نی جفتی هرمز موسیقی می‌نوازند. وی اظهار کرد: پخش فیلم کوتاهی از میراث ناملموس و اجرای تئاتر نمایشی از دیگر برنامه‌های این جشنواره است. معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم افزود:همه آیین‌های جزیره قشم و آثار تاریخی این سرزمین پیوستگی حضور ایرانیان را در خلیج‌فارس نشان می‌دهند. حقدل با تأکید بر درهم تنیدگی میراث فرهنگی و آداب‌ورسوم قشم تصریح کرد: تاریخ دیرپای جزیره نشان از غنای فرهنگی این خطه دارد و حفظ، نشر و انتقال این آداب‌ورسوم که در نتیجه آن حفظ میراث فرهنگی هم به وقوع می‌پیوندد از مهم‌ترین وظایف نهادهای فرهنگی است. وی اضافه کرد: دانش دریانوردی، لنج سازی، مهارت عود سازی، چادرشب بافی، مراسم نوروز صیاد، مراسم سنگ‌زنی و زار از جمله آثار ناملموس است. حقدل با اشاره به اینکه جشن نوروز صیاد از جمله میراث ناملموس جزیره قشم است که ثبت ملی شده است، اظهار کرد: میراث ناملموس (معنوی) مجموعه آفرینش‌های هر جامعه و بازتاب هویت اجتماعی و فرهنگی آن است. وی در پایان گفت: جشنواره «شب قلعه» چهارم خرداد ساعت 20.30در قلعه تاریخی قشم برگزار می‌شود.
امشب ۹۶.۳.۳ به مناسبت تولد لاکپشت های پوزه عقابی در اسکله روستای شیب دراز برگزار می گردد علاقمندان می توانند از ساعت ۱۹ امشب در سایت ویژه تخم گذاری لاک پشت ها در روستای شیب دراز حضور بهم رسانند. تماشای لحظه تولد بچه لاک پشت ها و رها سازی آنها در دریا فرصت مناسبی برای عکاسان هنری و خبری محسوب می شود. در این مراسم مقامات UNDP و معاونت سازمان حفاظت تسهیلات محیط زیست جهانی هم حضور دارند و فعالان خبری و علاقه مندان می توانند از این فرصت بهره ببرند.
آنجا که سخن باز می ماند موسیقی آغاز می گردد هشتمین جشنواره موسیقی بومی محلی جزیره قشم روستای سلخ بندر سلخ: خاستگاه میراث ناملموس جزیره قشم *لیوا - ازوا - رزیف - فجری - سرایی - عود - جفتی - ششی - مولود خانی و آناشید محلی و ذیگر آیین های بومی *مکان : کمپ گردشگری روستای سلخ زمان :17 الی 20 اردیبهشت از ساعت 21:30 الی 24 ورود برای عموم آزاد است جهت هماهنگی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید 09173609981 - 09177674338 - 09177600028

هرمزگان 27 گونه جانوری حفاظت شده دارد که دو گونه جانوری خرس سیاه و لاک پشت پوزه عقابی ازگونه های به شدت در معرض انقراض است. خلیج فارس، دارای اکوسیستم متنوع و از نظر تنوع زیست محیطی و وجود گونه های مختلف آبزیان بی نظیر است اما از دهه های پیش تاکنون رشد تجارت دریایی ، احداث مجتمع های متعدد و استخراج نفت ، گاز و پتروشیمی باعث شده است محیط زیست و اکوسیستم خلیج فارس به چالش کشیده شود و بسیاری از آبزیان آن در حال انقراض قرار گیرند.